Discover Habbo's history
Treat yourself with a Secret Santa gift.... of a random Wiki page for you to start exploring Habbo's history!
Happy holidays!
Celebrate with us at Habbox on the hotel, on our Forum and right here!
Join Habbox!
One of us! One of us! Click here to see the roles you could take as part of the Habbox community!


Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    UK
    Posts
    274
    Tokens
    719

    Default Money Making Profit / School

    In a month or so me and my Friends are in a business club called Make your mark club. And coming up is an event where we see how much profit we can make out of a Ten quid. The business dept teachers said to the Make your mark team vs the business teachers.agreededed but we dont know any money making ideas. And cannot sell food. Thanks

  2. #2
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    England, UK
    Posts
    12,315
    Tokens
    33,716
    Habbo
    dbgtz

    Latest Awards:

    Default

    This is basically young enterprise? But I think I done this once before but not like properly entered, our business teacher was just seeing our ideas (and killing time).

    Your best off doing proper marketing into it but the best bet would be selling sweets and that cheaply in school.

  3. #3
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    South Wales
    Posts
    8,753
    Tokens
    3,746

    Latest Awards:

    Default

    What kind of business group are you if you don't know any money-making techniques?!!?!?

    Ok don't worry.

    Firstly :- buy stuff in bulk, then sell for profit.

    Like if you sell jam sandwiches at say 50p a jam sandwich. You have to buy the bread, butter and jam which say costs £3. You could make 10 jam sandwiches that would give you a profit of £2.

    Do this with something like stationery and you're rolling.
    "There are only two important days in your life: the day you are born, and the day you find out why."
    Mark Twain


  4. #4
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    10,156
    Tokens
    486

    Latest Awards:

    Default

    selling food is always a winner. we sold candy canes at christmas for fundraising, 50p each or 3 for a quid. considering a pack of 20 cost around 2 quid, we made our budget back straight away lol.

  5. #5
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Rhondda
    Posts
    6,463
    Tokens
    0

    Latest Awards:

    Default

    ****. buy a pack of £20 and sell them for 50p or even a £1 in some cases. there'd be plenty of takers in my school.
    .

  6. #6
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    UK
    Posts
    274
    Tokens
    719

    Default

    Were not allowed to sell food in school because were a 'Healthy School'

    No stationary because no one cares about it

    I know how to sell and the things building up to the profit just that i duno what to sell.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    3,369
    Tokens
    0

    Latest Awards:

    Default

    Nice Young Enterprise rip-off..

    We sold sweets at christmas for YE. Do that. Wholesale sweets are bare cheap.
    PM me for help.



  8. #8
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    5,262
    Tokens
    3,692
    Habbo
    Shaz

    Latest Awards:

    Default

    Experts advice.. Yeah me - Shazzy. I say maybe go for the stationary I've done this before.. Bit of a difference though.. You have a tenner I had a grand. I did T-Shrits with your picture on.. Didn't even come first.. The winning idea was ''Teddy Bears'' PATHETIC...
    Always have courage and be kind

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •