Discover Habbo's history
Treat yourself with a Secret Santa gift.... of a random Wiki page for you to start exploring Habbo's history!
Happy holidays!
Celebrate with us at Habbox on the hotel, on our Forum and right here!
Join Habbox!
One of us! One of us! Click here to see the roles you could take as part of the Habbox community!


Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Martin's Avatar
    Martin is offline Habbox Merit
    Ex Assistant General Manager (Community)

    Join Date
    Dec 2008
    Location
    West Midlands & South Wales
    Posts
    11,495
    Tokens
    1,617
    Habbo
    Bolt660

    Latest Awards:

    Default Money Matters - Ends 30th January



    This September I'm going to become a University student, so I've been searching for some tips to help me save and manage my money more efficiently. There are heaps of tips out there, which range from how you physically store your money to how you can cut down on things you might perhaps not need. One suggestion was having a separate bank account for all the bills and another for luxuries.

    In this competition I want you to give me some amazing money saving tips that I can use at University which will mean my student loan won't be gone within a few days! The most creative suggestions will win.

    Prize: 5 Credits & 15 Rep
    Click here for more information about prizes



    Last edited by Yupt; 25-01-2015 at 01:54 PM.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    21,020
    Tokens
    49,520
    Habbo
    Samanfa

    Latest Awards:

    Default

    One of my work colleagues/friends before university left her job to pack and sort everything out. In the mean time she sorted out all the old things she didn't need or use as you're essentially moving away from home (unless you're commuting). She took to Facebook, other social media sites and places like eBay to sell her old things and made money that way! If you also did this you'd save money from your loan as you could use the money made from selling things first! Also, for supplies you need I would suggest using freecycle sites - these can be found on Facebook and you can see if there's anything you need for university on there such as pots, pans, etc. to save money there!

  3. #3
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    823
    Tokens
    3,125
    Habbo
    Wubing

    Latest Awards:

    Default

    Put your money in a location you don't know well then when you find money you will have a lot.


  4. #4
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    England
    Posts
    614
    Tokens
    1,684
    Habbo
    Krazybethw

    Latest Awards:

    Default

    Scrounge off friends

  5. #5
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    United States
    Posts
    447
    Tokens
    3,123
    Habbo
    _HeyyItsHannah_

    Latest Awards:

    Default

    When you are buying food at the grocery store or such, Compare the store brand price to the name brand price by taking the amount of money per ounce and figuring which is cheaper per ounce and comparing them! ex: great value 24 pk bottled water vs. 24 pk Aquafina bottled water

    Great Value 27 pk: $9.34
    Aquafina 24 pk: $8.99

    9.34/27= $0.34 per bottle
    8.99/24= $0.37 per bottle

    thus, Great value brand is cheaper

    Also known as unit rate
    Promise me you'll always remember: You're braver than you believe, and stronger than you seem, and smarter than you think
    -A.A Milne

    Music is powerful.
    One song can change the mood, trigger a memory.
    One song can change your life.
    Listening to my heart

    **|Live Life|Be Real|And Order Your Burger With Everything|12/28/14|**1/18/16**


  6. #6
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    US
    Posts
    483
    Tokens
    1,602
    Habbo
    Aksum

    Latest Awards:

    Default

    stuff it in your underwear

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •